EMLAK NO : BUL

Fiyat : - TL

Körfez Geçiş Köprüsü’nde Son Durum ve Bölgeye Etkileri

Eklenme Tarihi : 29.11.2015
“Körfez Geçiş Köprüsü’nde iki yakanın ilk birleşmesi sağlandı. Köprünün iki ayağını birbirine bağlayan halatlar gerildi.”
Körfez Geçiş Köprüsü’nde Son Durum ve Bölgeye Etkileri


Körfez Geçiş Köprüsü’nde Son Durum ve Bölgeye Etkileri

“Körfez Geçiş Köprüsü’nde iki yakanın ilk birleşmesi sağlandı. Köprünün iki ayağını birbirine bağlayan halatlar gerildi.” Kocaeli'nin Dilovası ilçesi ile Yalova'nın Altınova ilçesini birbirine bağlayarak İstanbul-İzmir arasındaki mesafeyi 3 buçuk saate indirecek olan Körfez Geçiş Köprüsü'nde, iki ayağı birbirine bağlayacak olan halatlar gerildi.

“Ekonomiye yıllık 165 milyon dolar katkı”

Kullanıma açıldığında Türkiye ekonomisine yıllık 165 milyon dolar civarında tasarruf sağlayacak olan Körfez Geçiş Köprüsü'nün, 254 metre yüksekliğindeki iki ayağını birbirine bağlayan halatların gerilmesi ile köprünün silueti de tam anlamıyla ortaya çıkmış oldu. Tamamlandığında dünyanın dördüncü en büyük köprüsü olacak olan Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında şu an toplam bin 350 işçi çalışıyor. Toplam 1,1 milyar dolar yatırım yapılarak hayata geçirilen Körfez Geçiş Köprüsü, 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere toplam 6 şerit ile hizmet verecek. Köprünün geçiş ücreti 35 dolar + KDV olarak planlanıyor.

Köprü inşaatının son hali hakkında bilgi veren yetkililer "Gördüğünüz gibi artık iki yakaya da halat bağlandı. Köprünün inşallah 2015'in sonu 2016'nın başlarında araç ve yaya trafiğine açılacağını biliyoruz. Hakikaten Körfez Geçiş Köprümüzün trafiğe açılmasıyla İzmir-İstanbul arasındaki mesafe hem zaman hem mesafe olarak büyük bir kısalma olacak. Hem yakıt hem zamandan tasarruf sağlanacak. Bu köprü, bölge açısından çok prestijli bir proje. Ayrıca, İstanbul'dan Anadolu'ya, İzmir, Ege ve Akdeniz bölgesine geçişlerde trafik yükünü de yüzde 40 nispetinde azaltmış olacak. Bu durum araç egzozlarından çıkan emisyonu da azaltarak bölgedeki hava kirliliği için ciddi bir avantajdır. Dünyanın en büyük dördüncü ve Türkiye'nin en büyük prestijli boğaz köprüsü, asma köprüsü olacak. Bu açıdan biz çok şanslıyız. Buranın ticari açıdan, sanayi açısından gelişmesine, buradaki arazilerin, yapıların da kat be kat değer kazanmasına sebep olacağını biliyoruz" dedi.

 

© 2018 copyright

Emlak Cafe Ltd. Şti.