EMLAK NO : BUL

Fiyat : - TL

KONUT ALIMINDA m2 VE KDV İLİŞKİSİNE DİKKAT !!!

Eklenme Tarihi : 27.11.2015
Ülkemizde konut satışlarındaki KDV oranı kafa karışıklığına sebep olmaktadır. KDV oranlarının hangi durumlarda uygulanacağı ya da uygulanacak KDV oranlarının %1 mi yoksa %18 mi olarak uygulanacağı, ev sahibi olmak isteyen alıcı açısından da anlaşılması gü
KONUT ALIMINDA m2 VE KDV İLİŞKİSİNE DİKKAT !!!


Ülkemizde konut satışlarındaki KDV oranı kafa karışıklığına sebep olmaktadır. KDV oranlarının hangi durumlarda uygulanacağı ya da uygulanacak KDV oranlarının %1 mi yoksa %18 mi olarak uygulanacağı, ev sahibi olmak isteyen alıcı açısından da anlaşılması güç olabiliyor. 

 

Genelde inşaat firmalarından direk satın aldığımız konutlarda karşılaştığımız fatura ve KDV uygulaması ilave bir maliyet unsuru olarak ta karşımıza çıkmaktadır. 149 m2 net alanı olan konut için %1 KDV uygulanırken, 151 m2 için %18 KDV uygulaması ile aradaki farkın %17 gibi ciddi bir rakam olduğunu görüyoruz.

 

Uygulama böyle iken, karmaşa 150 m2 konutlarda %1 KDV’nin net m2 den mi yoksa brüt m2 den mi hesaplanacağıdır.

 

Konut Satışlarında KDV oranı Neye Göre Belirlenir?

Vergiye tabi konut teslimlerinde kdv oranını belirleyen ana unsur konutun m2 alanıdır. KDV oranı net m2 üzerinden hesaplanır. KDV kanunu’ nun 28’inci maddesinin verdiği yetkiye dayanarak Bakanlar Kurulu net alanı 150 m2 yi aşmayan konut teslimlerinde %1 kdv, net alanı 150 m2 yi aşan konutlarda ise % 18 kdv uygulamasını belirlemiştir.

 

Net Alanı 150 m2 Üzeri Konut Satışında %18 Nasıl Hesaplanır?

Net alanı 150 m2’ yi aşan konut satışında, aşan kısmı değil konutun değerinin tamamına %18 kdv hesaplanır.

Örneğin 165 m2 net alanı olan

Konutun değeri 150.000.-tl

Kdv %18 27.000.-tl

Toplam 177.000.-tl hesaplanır.

 

Konutlarda Net Alan Nasıl Bulunur?

Konut tesliminde ‘net alan’ kelimesi önemli bir ayrıntıdır. Nitekim kdv hesaplanırken net alan üzerinden hesaplanır. ‘Net Alan’ faydalı alandır diyor kanunun ilgili maddesi. Faydalı alan ise konutun içerde duvardan duvara ölçülmesi ile bulunan temiz alandır.

 

Bu anlamda konutlardaki balkon, asansör boşlukları, kömürlük depo gibi alanlar faydalı alanlar mıdır acaba?

 

Plan ve proje gereği konut dışında bir amaçla kullanılacak bölümleri de kapsayan inşaatlarda söz konusu bölümler ayrı birer yapı olarak değerlendirilirler. Konut dışındaki kömürlük ve depoların 4 m2’yi, garajların 18 m2’yi aşan kısmı, ait oldukları konutun faydalı alanına yani net alanına dâhil edilir. Kömürlük depo ve garajların bu metrekarelerin altında kalması durumda ise net alana dâhil edilmezler. Ayrıca konut balkonlarının 2 m2 den büyük kısımları da faydalı alan olarak hesaplanmaktadır. Yani 2 m2 den küçük balkonlar faydalı alan olarak kabul edilmeyecektir.

 

Bakanlığa ulaşan olaylardan balkon, kömürlük, garaj, asansör boşluğu gibi yerlerin istisna karşısındaki durumu konusunda tereddüte düşüldüğü anlaşıldığından bu konuda aşağıdaki şekilde hareket edilmesi uygun görülmüştür.

1- Balkon, kömürlük,garaj, asansör boşluğu ve benzeri yerler, konutlardan ayrı olarak kullanılmaları mümkün olmadığından prensip olarak istisna kapsamı içinde değerlendirilir.

2- Bu yerlerin 150 m2lik sınırın hesabında ne ölçüde dikkate alınacağı ise ;

a- Faydalı alan konut içerisinde duvarlar arasında kalan temiz alandır.

b- Faydalı alan genel olarak duvar yüzlerinde 2,5cm sıva bulunduğu kabul edilerek, proje üzerinden gösterilmiş bulunan kaba yapı boyutlarının her birinden 5’ er cam düşülmek suretiyle hesaplanır.

Özetle; Ev sahibi olmak isteyenler konut projelerinin kapılarını aşındırırken konutların brüt ve net m2 lerine dikkat etmeli. Brüt 165 m2 olarak beğendiğiniz konutun Kdv oranı net m2 üzerinden değerlendirmeye tabi tutulacak ve size faturalandırılacaktır. Bu oran net alanı 150 m2 ve altı için % 1 kdv dir. Net alanı 150 m2 ve üzeri konutlarda ise % 18 kdv olarak uygulanır.
DİĞER HABERLERİMİZİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.


Etiketler: konut, kdv, m2, %1 kdv, %18 kdv, inşaat, firmaları, yalova, emlak, sıfır, daireler,

© 2018 copyright

Emlak Cafe Ltd. Şti.