EMLAK NO : BUL

Fiyat : - TL

DOĞA HARİKASI YALOVA TERMAL KAPLICALARI

Eklenme Tarihi : 27.11.2015
Altın Madalya Sahibi Tek Türk Kaplıcası Tarih boyunca insanların şifa, doğa ve sosyal faaliyetleri için tercih ettiği Yalova Termal Kaplıcaları, 1911 yılında Roma’da yapılan kaplıcalar arası yarışmada “Suları En Şifalı Kaplıca” unvanının sahibi olarak al
DOĞA HARİKASI YALOVA TERMAL KAPLICALARI


DOĞA HARİKASI TERMAL

Altın Madalya Sahibi Tek Türk Kaplıcası

Tarih boyunca insanların şifa, doğa ve sosyal faaliyetleri için tercih ettiği Yalova Termal Kaplıcaları, 1911 yılında Roma’da yapılan kaplıcalar arası yarışmada “Suları En Şifalı Kaplıca” unvanının sahibi olarak altın madalya kazanmış. Suların kaliteli ve içilebilir olması nedeniyle kaplıca, dünyada benzerlerine fark atarak altın madalya sahibi tek Türk Kaplıcası olma özelliğini sürdürüyor. Açık müze özelliği taşıyan tesis içerisinde bulunan Termal Otel’in girişinde muhafaza edilen madalyayı ziyaretçiler yakından görebiliyor.

Termal Kaplıcalarının Özellikleri

Suyun sıcaklığı 66,2 derecedir. Fiziksel özellikler bakımından renksiz, berraktır.  Kimyasal özellikleri bakımından ise sodyum, kalsiyum, sülfat ve florür içerir. Toplam mineralizasyonu 1643,38 mg/l’dir. Suyun pH değeri ise 6,88’dir.

Kaplıca İçerisinde Bulunan Şifalı Kaynak Suları

Ayak Suyu

İrili ufaklı birçok kaynağın, kademeli olarak kullanılması sonucu romatizma ve kırık tedavilerinde ilerleme kaydedilmektedir. Sürekli akmakta olan bir suyolu olması ve yer yer 98 dereceyi bulan kaynakları nedeni ile dermatolojik ve patolojik hastalıklar bulaştırmamaktadır. Ünite girişinde bulunan havalandırma tüneli, ortama mistik bir hava vermektedir.

Göz Suyu

 

59 derece sıcaklığında bulunan su, iltihaplı olmayan göz dokusu bozukluklarına bağlı göz hastalıklarına iyi gelmektedir.

Ulu Önder Atatürk'ün emri ile faaliyete alınan bu kaynak, fiziki sorunlar ve çeşitli göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Astım Buharı

Kaynaktan çıkan ve iyon yapısı incelenmiş buhar, nefes darlıkları, kan dolaşımı, astım ve solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

Mide Suyu

 

 Doğrudan kaynaktan gelmektedir. İnsanlar kaynak suyunu içerek şifa aramaktadırlar. Kronik gastrit, bağırsak hastalıklarına, kolit kabızlık gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Suyun bir başka özelliği de soğutularak maden suyu gibi içilmesidir. Her yıl milyonlarca insan bu kaynaklardan şifa bulmaktadır.

 

Memba

Suyun çıktığı kaynaktır. Su 62 - 65 derece, saniyede 35 litre olarak çıkmaktadır.

Kaplıcada Bulunan Banyo ve Hamamlar

Açık Havuz: Termal su ile doldurulan havuzun suyu 38 derecedir.Ayrıca dört mevsim hizmet vermektedir.

Sıra Banyolar:10 kabinden oluşan aile banyolarıdır.

Sultan Banyo: Özel aile banyolarıdır.

Valide Banyo: Bizans Kralı Konstantin tarafından altı kubbeli olarak yaptırılmıştır. Halen üç kubbesi yoktur. Osmanlılar Dönemi’nde Sultan Mecit tarafından onarılmış ve saray doktoru Milligen’in tavsiyesi üzerine annesi burada tedavi gördüğünden, bu hamama Valide Banyo denmektedir. Banyo, erkeler ve kadınlar kısmı olarak ikiye ayrılmıştır. İçinde aslanağzı göbek taşı, havuzu, duş ve kurnaları vardır.

Kurşunlu Banyo: 16 asır evvel Bizanslılar Dönemi’nde İmparator Justinyen tarafından yapılmıştır. Hamamın üstü kurşunlarla kaplı olduğu için günümüzde kurşunlu olarak anılmaktadır. İçinde büyük bir kapalı havuzu, sauna, duş ve banyo odaları vardır. Umumi bir banyodur. Kadın erkek karışık olarak girilmektedir. Ayrıca banyo içerisinde masaj odaları da bulunmaktadır.

Termal’de Doğa Yürüyüşü için;

Termal’de doğa ile iç içe bir yürüyüş için, en güzel yerlerinden biriside Sudüşen Şelalesi’dir. Sudüşen Şelalesi, Yalova Termal Üvezpınar Köyünden 7 km. uzaktadır. Samanlı Dağları’nın kalbinde yer alan şelalelerden birisidir. Üvezpınar Köyü’nden başladığınız yürüyüşe stabilize yolu takip ederek devam ederseniz; 2 saatlik bir yürüyüşten sonra şelalenin gürültüsü sizi büyüleyecektir. Sola ayrılan patikayı takip ederek 10 m. Yüksekliğindeki Sudüşen Şelalesi’nin altına ulaşılır. Buradan derenin karşısına geçip patikadan şelalenin üstüne çıkılabilir. Dönüş güzel havalarda dere yatağından da yapılabiliyor. Yürüyüş toplam 4 saat civarında sürebilir. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan; spor aktiviteleri için kaçırılamayacak bir doğa harikası..

Termal ve Turizm

Arap turistlerin geldiği Termal'de artık en çok Rus turistler tatil yapıyor.

Bünyesinde barındırdığı otel ve hamamlar ile tek bir tesis içerisinde birden çok alternatifi tatilcilere  sunan Yalova Termal Kaplıcaları, çevre yerleşim birimlerine olan uzaklığı ve doğal yapısı ile yerli ve yabancı turistlere dolu dolu bir tatil vaat ediyor. Tüm bu güzellikleri fark eden Rus ve Arap turistler ise Termal’e adeta akın ediyor. Burayı daha yakından görmek isteyenlerin sayısında her geçen yıl artış oluyor.Yabancı turistlerin büyük çoğunluğunu Rus ve Arap ülkelerinden gelen turistler oluşturuyor.


DİĞER HABERLERİMİZİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Etiketler: yalova, termal, kaplıca, kaplıcalar, içmeler, termal turizm, su düşen, şelale, doğa gezisi

 

© 2018 copyright

Emlak Cafe Ltd. Şti.